Türkiye'de marka tescili

Marka, bir işletmenin kimliği niteliğindedir. Markaların hukuki olarak korunabilmesi için marka tescil başvurusu yapılmaktadır. Marka tescili sayesinde marka hakları, tescilini alan kişi ya da kurumda olur. Marka tescili için belirli şartlar ve prosedürler vardır. Bu prosedürler tamamlandığında marka tescili alınır. Marka tescil başvurusu işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır ve süreç kurum bünyesinde devam eder.
Marka Başvurusu Nasıl Yapılır, Marka Tescili Aşamaları Nelerdir?
Marka tescili için başvuru süreci farklı aşamalardan oluşmaktadır. Öncelikle marka tescili için marka araştırması yapılmalıdır. Marka araştırması, marka tescil başvurusundan önceki bir çalışmadır. Aynı ya da benzer isimli marka olup olmadığı araştırılır. Bu araştırmada marka sınıfları içerisine de bakılmalıdır. Marka araştırması sonrası marka başvurusu yapılır. Marka başvurusu sırasında Türk Patent ve Marka Kurumu’nun istediği evraklar, eksiksiz şekilde online sisteme yüklenmelidir. Bu aşamada marka vekilleri ile çalışılması, marka tescil başvurusu sürecinin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.
Marka tescil başvurusu sonrası Türk Patent ve Marka Kurumu, başvuruyu inceler. Başvuru şekil incelemesinden sonra ise benzerlik incelemesine alınır. Her iki inceleme aşamasından geçtikten sonra marka, resmî marka bülteninde yayımlanır. Bu süreç, markaya karşı itirazların olabileceği bir süreçtir. Bu aşamada itiraz gelmediği durumlarda marka tescili aşamasına geçilir. Marka tescili için belirlenen harç ödemesi yapıldıktan sonra marka tescil başvurusu başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. Marka başvurusu sahibine firma tescili olduğunu belirten marka tescili verilir. Ek olarak marka, sicile kaydedilir.

Marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılır. Belirlenen evraklarla ya da online başvuru sistemi üzerinden yapılabilir. Marka tescil başvurusu için ilk şart, ticari bir işletmenin olmasıdır. Aynı şirkete ait farklı markalar mevcutsa, her marka için ayrı marka tescili alınmalıdır.mehran group kaliteli ve donanımlı uzman ekibi ile marka tescil işlemlerinde hizmet vermektedir.

  • +908507629344
  • +905441059344
  • İNFO@MZTERCUMANLIK.COM