Türkiye'deki yabancı uyruklulara lisans muafiyeti

Türkiye'de çalışma izni muafiyeti
Türk Göçmenlik Dairesi'nin yayınladığı yeni genelgeye göre, aşağıda her grubunu ayrı ayrı açıklayacağımız bazı kişilerin çalışma izni almaktan muaf olduğu açıklandı.
Bu çalışma muafiyetinin her grup için, yaptıkları faaliyet türüne göre farklı bir süre sınırı vardır.
1 Ekim'den bu yana açıklanan Uluslararası İş Kanunu'nun 13'üncü maddesine göre, Türkiye'de yerleşik olmayan kişiler başvurularını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın elektronik muafiyet sitesine kaydedebilecek.
Bu sayede başvuru sahibi sitede kabul edildikten sonra Türkiye'de belirtilen süre boyunca çalışma ve oturma iznine sahip olabilir ve başvuru yeri sınırlaması yoktur, Türkiye'deyken veya Türkiye dışında olduğunuzda talebinizi bu site üzerinden iletin.
Ayrıca açıklanan kurallara göre oturma izniniz olduğu anda çalışma muafiyet izni başvurusunda bulunabileceğiniz gibi, çalışma muafiyeti izninizin süresi dolduğunda başka bir yöntemle de oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.
Elbette Türkiye'de yaşıyor ve ikamet ediyorsanız, E-devlet sitesi üzerinden çalışma izni muafiyeti başvurusunda bulunabilirsiniz.
Peki çalışma muafiyeti iznini kim alır?
Faaliyet konusu bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetler olan yurt dışında yerleşik kişiler, çalışma izni muafiyeti kanunundan bir aya kadar yararlanabilir.
Çalışma iznini, Türkiye'ye ithal ve ihraç edilen mal ve hizmetlerin kullanımı konusunda eğitim almak veya bu faaliyet amacıyla kullanılan ekipmanların kurulum ve bakımı ile ilgili makinelerin tamiri ve montajını yapmak amacıyla Türkiye'de bulunan kişiler kullanabilir. 3 aya kadar muafiyet kanunu.
Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ve CEO'ları veya bu şirkette kilit görevlerde bulunan ve varlığı şirket işlerinin devamında etkili olan çalışanlar, ilan edilen siteye belge göndererek 3 aya kadar çalışma izni muafiyeti başvurusunda bulunabilirler.
Türk asıllı kişiler, bunu belgelemeleri halinde 3 aya kadar çalışma izni muafiyeti kanunundan yararlanabiliyor.
Spor faaliyetinde bulunanlar ve spor alanında hizmet verenler, Türkiye'deki uluslararası iş kanunlarına göre 4 ay süreyle çalışma izni muafiyetinden yararlanabilirler.
Türk üniversiteleri ve yabancı üniversitelerde öğrenci değişimi alanında çalışan kişiler, Yüksek Öğretim Kurulunca onaylanan gerekli izinlere sahip olmaları koşuluyla 3 aya kadar çalışma izninden muaf tutulabilirler.
Mevsimlik işi olan çiftçi ve hayvan yetiştiricileri, Türkiye'de 6 aya kadar kalarak çalışma iznine ihtiyaç duymadan işlerini yapabilirler ve ayrıca Türkiye'de ikamet edebilirler.
Sergi, sirk düzenleme ve saygın turizm kuruluşlarına bağlı işlerde görevli kişiler, Türkiye Turizm ve Sergi Organizasyonları tarafından kabul edilen belgeleri ibraz ederek Türkiye'de 6 aya kadar çalışma izninden muaf tutulur.
Kamu kurum ve kuruluşları tarafından ekonomik, kültürel veya sanatsal alanlarda davet edilen kişiler, 6 aya kadar çalışma iznindeki muafiyet avantajlarından yararlanabilirler.
Türkiye'de operatör olarak çalışan kişiler bu kanundan 8 aya kadar yararlanarak Türkiye'de ikamet ve çalışma hakkına sahip olabiliyor.
Türkiye ve Avrupa Birliği'nin mali programlarında çalışan kişiler, program ve proje bitimine kadar Türkiye'de bulunabilirler.
Yabancı öğrenciler stajlarını Türkiye'de yapacaklarsa stajlarını tamamlayana kadar Türkiye'de çalışma izni olmadan çalışabilirler.
Türkiye'deki devlet üniversitelerine araştırma amacıyla gelen ve aynı üniversitede öğrenim gören kişiler, Türkiye'deki çalışma izni muafiyetinden 2 yıla kadar yararlanabilirler.
Türk takımlarında görev yapan sporcular, söz konusu takımla sözleşmesi olduğu sürece Türkiye'de kalabilir, çalışma izni muafiyeti kanununu kullanabilir ve Türkiye'de faaliyet ve ikamet edebilir.
Resmi ve tüzel kişilerin gözetiminde dini programlar kapsamında Türkiye'ye giriş yapan kişiler, hizmetlerinin sonuna kadar çalışma izinlerinden muaftır.
Türkiye'de çalışan tüm ülke konsolosluklarının çalışanları ve diplomatları bu kanun kapsamına girer ve hizmet sürelerinin sonuna kadar Türkiye'de çalışma izni olmadan kalabilirler.
Gemi inşası ve gemi inşası ile ilgili fabrikalarda çalışan kişiler, proje ve sözleşmelerinin bitimine kadar Türkiye'de çalışabilirler.
Türkiye'de tıp ve diş hekimliği öğrencileri muaftır.
Ve son olarak kayıtlı gemilerde çalışan gemi adamları çalışma izinlerinden muaftır.
Daha fazla bilgi için Mehran Group ile iletişime geçebilir ve göçmenlik uzmanlarının değerli tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

  • +908507629344
  • +905441059344
  • İNFO@MZTERCUMANLIK.COM